2010. szeptember 30., csütörtök

Paradicsomleves ami a vendéglős fiát is elcsábítja

Van egy kedves unokaöcsi a családban, aki valahogyan mindig kiszagolja, ha nálunk paradicsom leves készül. Persze ha előre tudom, hogy jön akkor is készül.
Igazán nagy rajongója ennek a típusú levesnek, így külön érdem részemre, ha az első tányér után egy újabb hatalmas tányérral is vígan bekanalaz.
Kicsit szokatlan formában készül nálunk, ugyanis egy régi esett miatt- nem volt otthon szinte semmi csak egy kis maradék tarhonya- a betét apró kézi tarhonya.
Annyira megszoktuk, hogy „ettől” finom, hogy egyszer mást tettem bele, és nem győztem fogadni a panaszáradatot.
Egyébként a receptben nincs semmi különös, sőt a legtöbbször arra vetemedek, - ez köszönhető a mai paradicsomok silány minőségének- hogy konzerv paradicsomot (a jó minőségűnek mindig kifogástalan, zamatos íze van), esetleg paradicsom levet használjak (ez utóbbi természetesen házi készítésű).
Talán az egyetlen pici trükk, hogy a hígítást húslevessel végzem. A végén pedig kerül bele egy kis roppanós betét, nagyon apró kockára vágott zellerszár.


Hozzávalók:
3 ek. olaj
2 ek. liszt
1 kisebb egész hagyma
1,5 liter paradicsom vagy két nagy doboz hámozott leturmixolva
1 kis doboz sűrített paradicsom
só, bors ízlés szerint
1 kis darab zeller és a leveléből is egy kevés
ha úgy adódik, akkor egy kis csokor friss kerti zöldfűszer csokor, ha nincs akkor egy kevés lestyán, és borsikafű
2-3 marék apró tarhonya
zellerszár felaprítva (nem kell egy egész)

Az olajon kicsit megbarnítjuk a lisztet, majd hozzá adjuk, a hagymát megpucolva, de egészben, így tálalás előtt könnyen ki tudjuk venni. Felöntjük a paradicsom lével és a húslevessel, beledobjuk a zeller darabot és a levelet, és a zöldfűszereket. Ízesítjük, tetszés szerint, csendesen forraljuk, amíg a zöldségek majdnem megpuhulnak, akkor beletesszük a tarhonyát és az apró kockára vágott zellerszárat, még kb. 10 percet főzzük. Majd elzárjuk a gázt és lefedjük a levest, ha esetleg a tarhonyának további puhulásra lenne szüksége.
Tálalás előtt vegyük ki a zöldség darabokat, a fűszercsokrot. Ha van kedvünk szórjunk a leves tetejére, reszelt parmezánt.

2010. szeptember 28., kedd

Kiskarácsony, meg a kalácsom

Életemben a kalács mizéria akkor csúcsosodott ki, amikor pár éve az esküvőnkön kalács szelettel és borral szerettük volna kínálni a vendégeinket. Fél Magyarországot körbe kérdeztem, de senki nem vállalta, hogy süt egy igazi házi foszlós kalácsot. Végül úgy döntöttem, ha senki, akkor majd én igen. (bár egy kicsit merész ötlet volt így utólag, mert egy menyasszonynak van enélkül is éppen elég dolga) El is rohantam kikérdezni a keresztapámat, hogy vajon merre lehet felírva a nagyi receptje.
Nagyot nevetett és közölte, hogy az bizony csak egy helyen volt meg, a mami fejében. Lebiggyedt szájjal gondoltam végig az előző pár évemet, és csak magamat hibáztathattam, hogy mindig más volt fontosabb és csak egyetlen alkalmat szenteltem, a kalács készítés megfigyelésére, és persze akkor sem jegyzeteltem.
Se recept, se nagyi…. Feladtam akkor a kalács készítést.  


De talán a mamikám figyelt és küldött egy új esélyt. Az idén év elején, karácsony után jött még egy kiskarácsony. Egy kedves barátnőnek köszönhetően, sikerült megtanulni a készítést és a hozzátartozó néhány trükköt. Igazság szerint, recept is volt, de azzal nem voltam elégedett, más volt az a gyerekkori emlék, amit ha lecsuktam a szemem, magam előtt láttam és néha bizony még az illatát és ízét is érezni véltem.
Az új tudással felvértezve, persze már nem állíthatott meg semmi, hogy addig tömjem az én drágámat kalács kísérletekkel, míg meg nem találom az igazit. (utólag is köszi a kitartásod és bocsi a néhány plusz dekáért:-D )
Szóval kb. két hét múlva meg lett a recept. Egy kicsit még nem olyan mint emlékeimben, de már a miénk, és szeretjük. Talán, ha igazából léteznének a szellemekkel suttogók, akkor megtudhatnám a hiányzó titkot, de addig is ez a majdnem tökéletes kalács.
Előtte néhány hónappal, láttam Jamie Oliver egyik sorozatában, hogy elszántan próbálta az embereket megtanítani főzni, és csak annyit kért, hogy a tudást adják tovább néhány barátjuknak, az elmélete szerint így rövid idő alatt, tömegek főzhetnek saját, finom és legfőképpen egészséges vacsorát.
Gondoltam, ha már ennyit kutattam ezt én is kipróbálom, így ha valaki érdeklődött nálam kalács ügyben akkor rábeszéltem, hogy csináljuk meg gyorsan együtt... (persze nem mertem elmondani, hogy több órán át készül...)
Tovább adtam pár embernek a lehetőséget, remélem ők is megosztják, majd egy szép napon valakivel és akkor az unokáink, nem lesznek bajban, ha éppen a lagzijukba kell majd sütni egy kalácsot.

Hozzávalók:


500 g liszt  (ebből, ha van 100 g rétes liszt)
250ml tej
25 g élesztő
10 g só
60-80 g cukor ( ha édességnek szánjuk, akkor lehet bele vaníliacukor is)
70 g vaj
1 tojássárga+ 1 a kenéshez

Az élesztőt futtassuk fel kevés cukros tejben majd keverjük hozzá a liszthez, majd a többi hozzávalót is adjuk a tésztához. Kezdjük el nagyon lelkiismeretesen dagasztani, a szerencsésebbek csinálhatják géppel.
Majd egy órát hagyjuk kelni a tésztát,ha már duplájára nőtt, akkor  tegyük a nyújtólapra, majd osszuk el 2-3-4-6 esetleg 8 felé. a tészta darabokból a levegőben óvatosan húzzunk szálakat, közben sodorjuk is meg őket. A megfelelő hosszúra nyújtott szálakat végeit tegyük egymásra majd kezdjük el a fonást. A fonás során még tovább forgathatjuk a szálakat, ugyanis ettől is függ mennyire lesz foszlós a kalácsunk.
Ha kész akkor helyezzük egy sütőlapra, vagy tepsibe és tegyük meleg helyre egy másodszori keléshez. Ha már szép nagy a kalácsunk akkor kenjük meg felvert tojás sárgával és tegyük az előmelegített sütőbe, kb. 175°-on 25 percig süssük. Ha kisült akkor várjunk még a szeleteléssel, mert forrón nem lehet.

További trükkök:

  • használjunk nagyon jó minőségű lisztet
  • az alapanyagok legyenek szobahőmérsékletűek
  • a kelesztés során kerüljük a huzatot
  • az egyenletes hőmérsékletet könnyen elérhetjük, ha a sütőt használjuk kelesztésre (kb.40°)
  • a fonat készítésekor vigyázzunk a tésztában lévő hólyagokat ne sértsük meg
  • ha kisült, akkor tegyük át egy rácsra
  • kenéshez használt tojássárgához keverjünk 1 ek. tejet vagy tejszínt


2010. szeptember 27., hétfő

Cserépben sült káposztás füstölt kacsacomb

Ekkora szerencsém már régen volt, ténferegtem az egyik piacon, éppen valakire vártam és akkor a pult mögül nem csak a hentes bácsi mosolygott rám, hanem a spárgára szépen felfűzött füstölt kacsacombok is.
Kacsa, káposzta, sőt pezsgős káposzta és kész a pazar lakoma. Beszereztem a káposztát is, pezsgő meg volt itthon.
Boldogan haza hoztam majd be is áztattam a combokat egy kevés vízbe, a kacsák úgy is szeretnek pancsolni.
Másnap kivettem a vízből megszárítottam őket, majd a csontról lefaragtam a húst.
Elővettem egy a cserép tálat és egy kicsit kikentem a hűtőben lapító sült kacsazsírral. A káposztát a biztonság kedvéért  kicsit átmostam és kicsavartam.
Krumplit és édes lapos lila hagymát pucoltam, majd mindet felnegyedeltem, sóval borssal és egy kevés köménymaggal ízesítettem. Az egészet- kacsástól, káposztástól- alaposan összekevertem majd szétterítettem a tálban és nyakon öntöttem egy jó pohár pezsgővel. Nem túl forró sütőben bő 1,5 órán át sült. (amíg a hús meg nem puhult)

Hozzávalók 3 főre:

3 db füstölt kacsacomb 

(ha nem találunk, akkor lehet nyers is, de akkor tegyünk mellé valami füstös húst, szalonnát vagy kolbászt)
1 kg savanyú káposzta 

70 dkg burgonya
6-8 szem kis lila hagyma

bors
köménymag
kevés cukor
2 dl pezsgő
kevés nem paprikás kolbász, ha van kéznél, de ez kihagyható

A jó kacsának rendkívül zamatos, a húsa lehet, de szerintem nem érdemes túl fűszerezni. Aki még is szeretne egy kis csavarintást a dologba, az a káposzta közé, tehet birsalma vagy csak alma szeleteket, pezsgő helyett használhatunk fehérbort vagy húslevest is, a kacsa húst pácolhatjuk narancslében, a fűszerezést pedig leginkább rozmaringgal, fokhagymával, gyömbérrel, érdemes kiegészíteni.
Ha nem használunk, savanyú káposztát, akkor erdei gyümölcsök vagy őszibarack is társítható a hús mellé. És persze a klasszikus dinsztelt lila, vagy fehér káposzta.
Ha elég vállalkozóak vagyunk akkor a szokványos hagymás körítés cseréljük le sült céklára! Remek recept található Chili&Vanilia oldalán .

2010. szeptember 23., csütörtök

Fejezetek egy kacsa utóéletéből avagy: Mit rejt egy egész kacsa???


negyedik fejezet

Hideg ebéd vagy vacsora: erdei pástétom pisztáciával

A pástétomhoz felhasználjuk a kacsánk máját és a pluszként mellé tett májakat is, ha nem ettük meg a főtt húst és rizses hús sem készült, akkor azt is felhasználhatjuk.
Serpenyőbe pirítsunk hagymát majd adjuk hozzá a máj darabokat,(húsdarabokat is) egy kicsit barnítsuk meg, majd fűszerezzük meg ízlés szerint. Daráljuk le egy kanálnyit hagyhatjuk egészbe, ha szeretjük a nagyobb darabokat a pástétomba. Én adtam hozzá vargányát is, mivel nagyon szép, fiatal példányokat találtam Miklós bácsinál a piacon. Egy külön serpenyőbe pirítottam meg és a már ledarált májhoz adtam. Került mellé egy kisebb marék áfonya és egy pár szem pisztácia is. Az egészet alaposan összekevertem, majd egy vagy több kisebb formába jól belenyomkodtam. A formákat egy tepsibe sorakoztattam, majd kevés vizet tettem a formák alá.
Előmelegített 140 fokos sütőben bő 1 órát sültek.
A pástétomot előre kell elkészíteni, mert melegen nem jó fogyasztani.
Így evés előtt, csak salátát keverjünk hozzá, vagy egyszerűen csak puha kenyérrel fogyasszuk. 







2010. szeptember 22., szerda

Fejezetek egy kacsa utóéletéből avagy: Mit rejt egy egész kacsa???

harmadik fejezet

Ebéd: rizseshús sok zöldséggel.
Ez alkalommal a levesből megmardt főtt húst hasznosítjuk. (készülhet a levessel egy napon is, ha úgy jön ki a lépés, mert viszonylag hamar romlik)
Készítsünk párolt rizst, a víz helyett adjunk hozzá a húslevesből, óvatossan fűszerezünk, mert a levesnek már van íze.
Egy serpenyőbe tegyünk egy kevés kacsazsírt és dobjunk rá egy felszeletelt hagymát, ha megfonnyadt, akkor jöhetnek a zöldségek, én most zöldborsót, kukoricát és piros húsú paprikát választottam, de a lehetőségek változata végtelen. Ha a zöldségek átmelegettek és kicsit már puhultak, (ne főzzük teljesen puhára, sokkal finobbak, ha roppanósak maradnak) akkor jöhet hozzá a falatokra darabolt hús. Majd az időközben elkészült rizs. Az egészet alaposan megkeverjük, majd 1-2 percig még együtt sütjük, ha száraznak találnánk, akkor még egy kevés levest nyugodtan önthetünk hozzá. Tálalás előtt szórjuk meg vágott petrezselyemmel, haladóknak ajánlom a reszelt sajtot is!

A rizses hús nem egyedi találmány, sok nemzetnek meg van a sajátja, és mindegyiket érdemes megkóstolni. Általában könnyen gyorsan el is készíthetjük őket, és minden alkalommal, egy laktató, de még is könnyű ételt kapunk.
Jó kísérletezgetést.


2010. szeptember 21., kedd

Fejezetek egy kacsa utóéletéből avagy: Mit rejt egy egész kacsa???

második fejezet 

Most egy tartalékos javaslat és egy reggelinek való, kerül a terítékre.
Elkészítés pár perc. Eredmény : kb. fél liter aranysárga kacsazsír és egy kisebb adag tepertő.
A feldaraboláskor félre tett zsíros, bőrös darabokat felcsíkozzuk (nem kell nagyon apróra, mert a sütés során rendkívüli mértékben összezsugorodnak) majd egy felmelegített teflonba tesszük, a darabokat és lassan tovább melengetjük. Hamarosan kiolvad a zsír és abban sülnek tovább az összepöndörödött tepertő darabok.
Ahhoz, hogy finom ropogós legyen a végeredmény,már csak egy teendőnk marad: meg kell spriccelnünk a darabkákat egy kevés hideg vízzel. Ezt óvatosan végezzük, nehogy újra keljen festeni a konyhát, és az égési sérülések se kellemesek.
Ha már nem pattog serceg a zsír, akkor szűrőkanállal szedjük ki a tepertőt, ittasuk le róla a zsírt.
Mielőtt neki esnénk, nem árt kicsit hűlni hagyni, és megsózni, így mérsékelhetjük a gyomorfájás veszélyét!

A kutyánkról sem feledkezzünk meg, neki a finom illatos zsírból adjunk a száraztápra, és elégedetten figyelhetjük majd, amit a tálja csillogóra lesz nyalva néhány másodperc alatt.
Ha szükséges ilyenkor jöhet egy alapos szakáll törlés, mert a hálás jószág később rendkívül csúnya zsírfoltokat hagyhat a nadrágunk szárán. 


A zsírt tegyük egy csavaros üvegbe, vagy egy dobozkába a hűtőbe.  

Mire használjuk később?

Készíthetünk a buliba zsíros kenyeret, hússütéshez, pogácsa készítéskor margarin helyett.
Egy francia kutató csoport (hát ki más lenne...) a következőket is kimutatta:
 „A liba és kacsazsír kémiai összetétele közelebb van az olivaolajéhoz, mint a vaj vagy disznózsíré.”
Erről még bővebb fejtegetést találhatunk a Dining Guide odalán.


2010. szeptember 20., hétfő

Segítség kezdő háziasszonynak

Mi készüljön a cukkiniből? 
                                                                        Szeretettel Edinek és Évinek.

 A cukkini egy varázslatos sok oldalú, gyönyörű színű zöldség, így amikor a barátnőm kétségbeesetten csacsogta a telefonba, hogy a lányának s.o.s. kellene a cukkinis rózsa recept, mert nem nagyon tud mit kezdeni az otthon lévő példányokkal, nem is nagyon értettem. Megbeszéltük, hogy küldöm a receptet amint lehet, de mire haza értem megfogalmazódott bennem, hogy nem recept kell ide, csak egy kis löket, hogy beinduljon a fantázia. (Azért természetesen a receptet is megadom.) 

Akkor a kimeríthetetlen lehetőségek közül néhány, csak aztán majd győzzetek választani: 

Legelső legyen egy tejszínes krémleves nagyon gyorsan elkészül, pirított kenyérkockával, vagy reszelt sajttal nagyon finom.
Lehet belőle főzeléket készíteni a tökhöz hasonló módon, vagy pürésítve étkezési keményítővel sűrítve.
Előételt is készíthetünk belőle hidegen krémet (padlizsán helyettesítve, vagy az avokádó recept alapján) meleg előétel lehet egy remek tojás rántottás, egy sós muffinos, vagy egy „áltócsnis” megoldás.
(Ez esetben a krumpli helyett, vagy mellé reszeljük). 
Készíthetünk belőle répatortát, persze ez alkalommal cukkinitorta lesz. 
A lecsót is feldobhatjuk vele, vagy készíthetjük a mediterrán változatot, (ratatouille) így a fűszerezés miatt nem egy megszokott lecsó íze lesz.
Aztán lehet egy izgalmas köret is, mert remekül grillezhető, de ha gyorsan kell, akkor süthetjük, serpenyőben is. Már csak egy szép szelet hús kell mellé és kész a remek vacsora. Ha nincs hús, akkor a lesütött szeleteket keverhetjük, tésztához is az eredmény akkor is hibátlan.
Ha nassolni támadna kedvetek, akkor vékony szeletekre vágva (legjobb uborka gyalun) egy sütőpapíros tepsibe sorakoztassátok a cukkini hadsereget, majd egy ecsettel fűszeres olajat kell rákenegetni és gyenge hőmérsékleten kb. negyed óra alatt kész, a vendégvárónak is kiváló ropogtatni való.
Persze lehet rántani is, ez egy kicsit snassz, de attól még finom, esetleg a bunda feljavítható, parmezánnal, szezámmaggal, vagy magkeverékkel.
Zöldséges lasagneba is kerülhet, de lehet belőle pazar rizottó. Ez a zöldség tényleg hihetetlen, ahogy írom a lehetőségeket, szinte azt is látom magam előtt, ahogyan a gondolataim cikáznak az agytekervények között, és másodpercenkét egy kis fiók bukkan elő, amit kinyitva egy újabb remek cukkini recept tárul elénk.
Nem is meséltem még, hogy mennyire jó töltve, a töltelék készülhet hússal, vagy hús nélkül, gombával, tojással, esetleg sonkával. És legalább ennyire lenyűgöző rakottasnak is. Ebben az esetben is használhattok húst, sonkát, vagy csak más zöldségeket, de lehet csak sajttal keverni.
Ha már rakott, akkor megemlíteném a tésztás változatot is ez esetben apró kockára vágva kell kicsit átforgatni olajon, majd hozzá keverni, hús falatokat, vagy sonkakockákat, de lehet bacon is, vagy füstölt szalonna is. Majd a kifőtt tésztát is belekeverjük, egy nagy tálba öntjük az egészet, aztán egy fűszerezett tejszínes, tejfölös szósszal leöntve betoljuk a forró sütőbe, Mire kész a terítés és mindenkit sikerül az asztalhoz csalogatni, biztosan ki is sül a finom tésztás holmi.
Nagyon fiatal példányoknál készülhet saláta is vegyesen vagy csak magában, az elkészítéskor adoptáljátok az uborka helyére. Magyaros pörköltet is készítenek cukkiniből galuskával, ezt még nem próbáltam, de itt sem lehet nagyot hibázni.
Azt hiszem még tényleg nagyon sokáig folytathatnám a változatokat, de lassan túl hosszú lesz ez bejegyzés és még nem lesz kedvetek elolvasni, úgy hogy már csak egy receptet írok, le azt is csak azért, hogy megmutassam, ez a zöldség még édességként is megállja a helyét.

Diós cukkini kocka 

Hozzávalók:

30 dkg cukkini lereszelve
20 dkg cukor
8 dkg búzadara,
17 dkg liszt
2 ek olaj
10 dkg darált dió
8 dkg durvára vágott dió
1 csomag sütőpor
1 citrom reszelt héja
2 egész tojás és egy sárga

Két tálat vegyünk elő az egyikbe keverjük el a lisztet, búzadarát, sütőport a kétféle diót. A másikba a tojásokat és a cukrot, meg a citrom héját és az olajat keverjük habosra, majd a kicsavart cukkinis keverjük óvatosan a masszához. A másik tálból a keveréket lassan adjuk a tojásos keverékhez, ha szépen elvegyültek akkor egy sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük a krémet elsimítjuk, majd előmelegített sütőben, 160° 25-30 perc alatt kisütjük. Ha kihűlt ketté vágva megkenhetjük savanykás lekvárral, vagy egyszerűen csak kockákra vágva kínáljuk.

Drágáim, remélem tudtam segíteni és találtok valami fogatok alá valót!

2010. szeptember 19., vasárnap

Hedonista kemence avatás




Bár sokak előtt nem titok, be kell vallanom nagyon irigylem az egyik barátunk sk. épített kemencéjét. 
Nagyon megnyerő külsőjét a régi téglák által adott hagyományos hangulat lengik körbe, de ez csak emeli az egyébként is impozáns darab fényét. A hatalmas szinte üres telek egyik végén kis ház, vele szemben szinte magányosan álldogálva mindenképpen megragadja az arra járók tekintetét.
Nekem egy kastélyban levő hosszú asztal jutott eszembe, aminek két távoli végén ül a várúr és szívehölgye. (ház és kemence)
És ami készült benne, az tényleg utánozhatatlan. Igazi hamuban sült pogácsa, kenyér és egy hatalmas malac comb sült ,mellette vaslábasban rakott káposzta hússal, kolbásszal.
A kezdeti rossz idő sem törte le a hangulatot, mindenkit elvarázsolt ez a hatalmas kemence és ki így, ki úgy próbált minél több információhoz jutni.
Amíg türelmetlenül, vártuk az elkészülő ételeket jókat beszélgettünk és természetesen aki tehette, az koccintott is a kemence hosszú életére.
Az időjárás egy kis rali pályával készült a hangulat fokozására, így már érkezés előtt jutott egy-két izgalmas pillanat.

Köszönet az építőknek, kivitelezőknek, a szervezőknek és a szakácsoknak is!

2010. szeptember 18., szombat

Fejezetek egy kacsa utóéletéből avagy: Mit rejt egy egész kacsa???

első fejezet 

Egy meseszép falusi kacsa került a kezeim közé, de szerintem nem bánja, mert itt egyetlen porcikája sem ment veszendőbe. Persze ebben nagy segítségünkre volt hűséges ebtársunk is!
Miután sikeresen feldaraboltam a szárnyast, csináltam egy gyors tervezetet, hogy miből mi is fog készülni.
Az előzetes beosztás után úgy gondoltam, hogy  kiegészítettem a hústömeget még 2 db nyakkal és 20 dkg pecsenye kacsamájjal.
Első körben a leves került fel a tűzhelyre, hiszen azt nagyon lassan kb.4-5 óra hosszát kell főzni.
Sok vizet nem, viszont sok zöldséget tettem a kacsaaprólék mellé. Amikor nagyon puhára főtt már minden, többször átszűrjük a levest. (itt lehetne újabb hosszú órák rááldozásával egy kristály tiszta consommét készítenünk, de én most ezt kihagytam)
Az átszűrt levesből kiveszünk kb. 1,5 liternyit,(ez bő 3 adag) ez lesz az első vacsorának való csigatésztával, főtt hússal, zöldségekkel.
A maradék levest ha kihűlt gondosan hűtőbe tesszük, a további felhasználásig. Ha jól főztük, meg a levesünket, akkor másnap ne lepődjünk meg, de egy kocsonyát fogunk találni az edényben. Ekkor könnyedén eltávolítható lesz az esetleg felesleges zsiradék.
Mivel most nem folyékony az állag, így egy részét elmenthetjük más alkalomra is, megfogunk egy zacskót vagy többet, ha kisebb adagokat akarunk készíteni, és egyszerűen belekanalazzuk a levest majd lehegesztjük a zacskót és mehet a fagyasztóba. Nagyon praktikus, és kevés helyet foglal.



Mi történhet az így elraktározott levessel?

Szinte minden. Felhasználhatjuk, leves, pörkölt, ragú alapnak, rizs, vagy tészta főzéshez, mindkettőnek remek ízt kölcsönöz majd. Vagy egyszerűen életmentő lehet, felmelegítve egy hideg téli nap után, mindenkinek ajánlom, hogy inkább ezt igya mint a Coldrexet : o)


Elkészült az első vacsora a kacsából, a maradék főtt húst szedegessük, le és tegyük félre. Ha ez is meg van akkor végre jöhet a kutya vacsorája. A miénk kifejezetten egészségesen étkezik, így a csontok, bőr darabok mellé szívesen elfogyasztja a megmaradt zöldségfélket is.
Eddig tehát alig valamicske az amit nem tudtunk felhasználni a kacsából.
(Próbáltam képet készíteni bizonyságul, de nem volt megnyerő, és mivel féltem, hogy a végén még elveszi a kedvünket a kacsa további lelkes fogyasztásától, így döntöttem, és nyomtam egy gyors delete gombot.)

2010. szeptember 17., péntek

Átalakulás



Ma a maradék Boeuf Bourguignont öltöztettem új ruhába. Mivel ez a fél adag sehogyan sem akart már elfogyni, ki kellett találni, valamit ami újra kívánatossá teszi.
Finom kelt tésztát dagasztottam, majd 10 kisebb bagettet formáztam, amiket a felaprított húsival töltöttem meg.
Köretnek egy könnyű házi majonézes fejes salátából és paradicsomból kevert saláta volt.
A kis fénylő, duci bagettek hamar kisültek és ellenállhatatlan illattal töltötték be a lakást.



Hozzávalók:








Tésztához: 

50 dkg liszt (ebből lehet 10 dkg kenyér liszt, ha van kéznél)  
1,0 dl tej
2,0 dl víz
egy fél élesztő
1 kanál cukor
1,5 dkg só
3 evőkanál olaj
Az élesztőt felfuttatjuk a meglangyosított, cukros tejben, majd a liszthez keverjük. Hozzáadjuk a többi hozzávalót is és a tésztát jól kidagasztjuk. 40-50 percet kelesztjük, majd kb. 10 részre osztjuk.
A darabkákat laposra nyújtjuk a közepére halmozzuk a tölteléket, majd csinos bagett alakúra formázzuk.
A megformált darabokat sütőpapírral kibélelt tepsire tesszük és újra kelni hagyjuk egy fél órát. Ha már duplájára keltek, akkor lekenjük őket felvert tojássárgájával és ízlás szerint megszórjuk a tetejét reszelt sajttal, vagy valamilyen maggal.
Előmelegített sütőben 180 fokon kb.15-20 perc alatt szép pirosra sülnek.

A töltelék lehet bármi, ha nincs maradékunk, használhatunk, sonkát, virslit, sajtot, kolbászt...stb.








Salátához:

1 fej saláta
3 szem paradicsom
1 pici fej hagyma fele
a kedvenc saláta öntetünk

A salátát alaposan megmossuk, majd legalább ennyire alaposan megszárítjuk a leveleket, és csíkokra metéljük.
A hagymát és a paradicsomot apróra vágjuk bele szórjuk egy nagy tálba, elkeverjük az öntettel, majd tálalás előtt a saláta csíkokkal is.


2010. szeptember 16., csütörtök

Chili bébi zöldségekkel

Elég rohanós napra sikeredett a mai, így valami nagyon gyorsat kellett összedobni, mert az éhes férjemnek estére, meccsjegye volt és elég izgatott volt a vacsora miatt. A hűvös idő miatt nem volt nagy kedve a szurkoláshoz, gondoltam hát majd én  felmelegítem egy kis csípős paprikával.


Hozzávalók:




  • 1 kis fej édes lila hagyma 
  • 30 dkg darált marha hús 
  • 1 db vörös bab konzerv 
  • 1 nagyobb sűrített paradicsom 
  • 25 dkg bébi kukorica 
  • 20 dkg bébi paradicsom 
  • 1 kisebb zöld színű paprika (lehet csípős is, de akkor kevesebb chili kell) 
  • 1 mokkás kanálnyi fahéj 
  • 1 kávés kanálnyi cukor 
  • kevés olaj 
  • egy fél mokkás kanálnyi őrölt kömény 
  • őrölt chili és só ízlés szerint 

Az olajon, megfonnyasztjuk a hagymát, majd hozzá adjuk a darált húst, amit alaposan megpirítunk. Ha ár kellően barna, akkor jöhet a sűrített paradicsom, és a fűszerek. Pár percig hagyjuk rotyogni, majd adjuk hozzá a babot is. A gyors változat miatt használtam konzerv babot, aki ráér készítheti frissen főzött babból is. Ez esetben a babot sós vízben egy külön edényben majd nem készre kell főzni, leszűrni és úgy keverni a húshoz. És persze előző este nem árt egy kis vízben áztatás a könnyebb főzés érdekében.
Amikor a bab és a hús főttek együtt pár percig jöhet a kukorica, a felaprított zöld paprika, még egy kóstolás, ha kell akkor még lehet izésíteni. Ha még nem éhes nagyon a család, akkor közben készítsünk mellé párolt rizst, vagy héjában sült krumplit, egyébként puha kenyérrel is remek kis vacsora. 

2010. szeptember 15., szerda

3000 éves csoda: a körte

Ma amikor a piacon jártam, örömmel láttam, hogy ismét csábítóan kínálja magát. A piacokon, üzletekben számtalan színben, ízben kapható, így mindenki könnyedén megtalálhatja a neki tetszőt. De nem csak a külcsínre kell figyelnünk, a belső értéke is jelentős. Nagyon fontos ásványianyag- és vitaminforrás, magas kálium tartalommal. Segítségünkre lehet a méregtelenítésben, sóoldásban, vagy a lúgosítás során. Fogyasztásával megelőzhetjük a reumát, köszvényt, ízületi gyulladást, vese-és epebetegséget, vérszegénységet, de vérnyomás- és koleszterinszint csökkentőként is kiváló. Ajánlott még gyomorkímélő diétához, fogyókúrázóknak vagy cukorbetegeknek is, mivel energia- és fehérjeszegény.

Ha fáradtak lennénk vagy depressziósok, akkor a körte levét főzzük fél órán át majd kortyoljuk el.

És ha már meguntuk nyersen, akkor jöhet sülve, főve, töltve, édesen, sósan, salátának, aszalva, befőttnek, gyümölcssajtnak.





Körte krémleves (édesen)    
  • 6 db körte
  • 2 db fahéjrúd
  • pár szem szegfűszeg
  • ½ citrom leve
  • 15 dkg cukor (méz)
  • 1 darabka vaníliarúd
  • csipet só
  • 3 ek. Keményítő
  • 2 dl tejszín


A körtéket meghámozzuk, feldaraboljuk, majd gyorsan ráöntjük a citromlevét, hogy ne barnuljon meg. A vizet cukorral és a fűszerekkel 10-15 percig főzzük, majd beletesszük a körtéket és még annyi vizet, hogy ellepje a körtét.
Ha puhára főtt, akkor a tejszínnel elkevert keményítővel besűrítjük.
Hidegen vagy melegen tálaljuk. Tejszínhabbal és citromfűvel díszíthetjük. (tálalás előtt vegyük ki a fűszereket, vagy a fűszerzsákot)



Körte krémleves (sósan)
  • 6 db körte
  • 2 db fahéjrúd
  • pár szem szegfűszeg
  • kis darab gyömbér
  • 1-2 kanál cukor
  • ½ citrom leve
  • csipet só
  • bors, fagarasó
  • 1,5 dl fehérbor
  • 5 dkg Gorgonzola sajt

A körtéket meghámozzuk, feldaraboljuk, majd gyorsan ráöntjük a citromlevét, hogy ne barnuljon meg. A fűszereket zsákocskába tesszük és a körtéhez adjuk, majd ráöntjük a bort és még annyi vizet, hogy ellepje a körtét. Addig főzzük, amíg teljesen puhára nem főtt, akkor hozzá adjuk a Gorgonzolát és leturmixoljuk. Frissen őrölt borssal és fagarasóval ízesítjük, ha szükséges, tejszínnel vagy tejföllel hígítjuk.


Ismertebb fajták:
Abate, Alexander, Ilonka, Árpával érő, vackor, Nasi, Bosc kobak, Seres Olivér, Pap körte, Clapps, Guyot (dr. Guyot Gyula) jó Luise, Vilmos, Canal red, Concorde...stb.


2010. szeptember 14., kedd

Teszt adás

A minap sikerült első helyezést szereznem egy süteménysütő versenyen. Így már nem maradt több kifogás, hallgatnom kellett az unszolásoknak és neki fogni egy blognak.
Hát íme, ez lenne a blog kezdet.
Mindenkinek kívánok kellemes időtöltést!