2010. október 18., hétfő

Galamb a rózsák között

Nem régen a Vácrátóti arborétumba jártunk, és ott láttam egy könyvet aminek a címe Kenyér és bor belelapoztam, mert hangulatosnak találtam fedelét, és nem is kellett sokat nézelődnöm benne, mikor felfedeztem egy kedves gyerekkori emléket, ami könnyeket csalt a szemembe. A kalácsfonáskor készített galamb.
Az én drága nagyikám, sokszor készített nekünk ilyet kiskoromba. Amellett, hogy nagyon finom volt a frissen kisült tészta, még izgatottabban vártuk, hiszen már a készítésnél is fontos feladatokat kaptunk. Amikor mami elkészítette a galambok testét a tésztából, mi feldíszíthettük a kis madárkákat. A gondosan kikészített, borsokból szem lett, az előre kivágott répa cikk, csőrnek való volt. Mindent a helyükre igazítottuk, majd egy kés segítségével elkészültek a farktollak, és már csak várni kellett, hogy sült galamb a szánkba repüljön.
A szegény férjem meg kissé frászt kapott, amikor visszafordult és ott látott sírni a könyves pult előtt. Akkor elmeséltem neki, hogy mi is történt, de nem igazából tudta, hogy miről beszélek, mert neki nem volt galambja gyermekkorában. Így már akkor elhatároztam, hogy a legközelebbi kalácsfonáskor készítek neki egyet. Most ugyan csak kalácsszerű tészta volt, mert az eredeti terv szerint, töltött rózsákat sütöttem, de valahogyan nem jött ki a tészta és a szirmok aránya, így pont egy galambnyi tészta kimaradt. Szóval készültek marcipános aszalt szilvával töltött rózsák és egy galamb is. A galamb kellékeit megváltoztattam, mert éppen elhasználtam az összes répát, de emiatt nem veszített fényéből a kis jószág. A szemek szilva darabból, a csőr pedig mandulából készült.

Hozzávalók: 


500 g liszt (ebből, ha van 100 g kenyérliszt)
230ml tej
25 g élesztő
10 g só
100 g cukor
2 zacskó Bourbon vaníliacukor
80 g vaj
kevés rum
1 tojássárga+ 1 a kenéshez

Az élesztőt felfuttatjuk, majd a lisztel elkeverjük, hozzátesszük, a cukrot, sót, vaníliát, rumot, apránként a tejet a tojássárgát, majd kb. 20 percig dagasztjuk. Ha már majd nem kész vagyunk a dagasztással, akkor, hozzáadjuk az olvasztott vajat is. A tésztát kb. 1 órát állni hagyjuk, majd 3mm vastagra nyújtjuk. 12 nagyobb kört és 72 db kisebb kört szaggatunk ki. A nagyobb darab tésztába becsomagoljuk az előre elkészített aszalt szilvákat. (30 percig rumba áztatva a mag helyére pedig egy-egy kis falat marcipánt nyomkodtunk) A kisebb körökkel pedig körbevesszük a csinosra igazított kis csomagokat. A siker érdekében használjunk muffin sütőformát. A kis lyukakba állítsuk az elkészült rózsafejeket. Hagyjuk meleg helyen 30 percig kelni a tésztát, majd felvert tojássárgával gondosan kenegessük meg a virágokat. 170 fokra előmelegített sütőbe rakjuk, majd szép mosolygósra süssük ki a rózsáinkat.
A galambhoz sodorjunk egy vastagabb kígyót, majd kössünk rá egy egyszerű csomót. Az egyik végét formázzuk kerekre, ez lesz a feje. Ide helyezzük el a szemeket és csőrt. A másik végét kissé lapítsuk el majd 3-4 helyen vagdossuk be, így elkészül a farktollazat is.


2010. október 16., szombat

Esküvői vacsora

Lagziban jártam, és nem is akár hol. A szomszéd Szlovákia egy kis városkájában. Kellemes őszi idő volt, a menyasszony gyönyörű, a vacsora finom a torta meg sok, kívánhat ennél többet az ember lánya?
A vacsorából az előétel lett a kedvencem, lehet, hogy kicsit protekciós volt, mivel egy kicsit már kezdtem éhes lenni, de mindegy ezúttal még is csak ez a fogás vitte a pálmát. Talán csak nemes egyszerűségével érdemelte ki. Na jó, nem csigázom tovább a kedélyeket.
A neve: Prosciutto sonka friss gyümölccsel. A szép elrendezett sonka szeleteket gyönyörű friss erdei gyümölcsök vették körbe a sonkát, pedig egy leheletnyi balzsamecettel és konyakkal csöpögtették le. Finom puha kifliket kínáltak mellé igazán káprázatos volt.
Azért mindenképpen említés tennék az ezt követő fácán levesről, és a sültes tálról is melyen töltött csibemell, és a bacon-be tekert szűzérmék mellett finom sajtmártás, és friss saláta is volt. 
A süteményeknek már nem is nagyon jutott hely, így ott nem született külön első díjas, de a habcsóktorta csokoládés kávékrémjét feltétlen meg kell, hogy említsem.
Még egyszer sok boldogságot az ifjúpárnak! 
Aki kedvet kapott, látogasson el a nagyon szép kastély étterembe, ahol az étlapon is sok finom fogás szerepel. A határtól nem messze van, így igazán megéri a kitérőt, és a csapolt Aranyfácán állítólag kihagyhatatlan.

2010. október 15., péntek

Ha Csak 10 perc jut főzésre

Akkor jöhet a bolognai spagetti. Az egyik legjobb olasz recept, amit még a kezdő konyhatündérek se rontanak el, minden gyerek szereti.
Nem sok alapanyag kell hozzá, és ha gondosan megválogatjuk, akkor garantált a siker. Minden alkalommal lehet kicsit más, mint az előző, így igazán nem lehet ráunni. Én most apró koktél paradicsomokkal és parmezán forgácsokkal tettem rafinálttá.
A tészta vizet tegyük fel melegedni, és rögtön hozzá is láthatunk a szósznak. A szokott módon kockázzunk hagymát, majd egy kevés olívaolajon futtassuk meg, dobjuk rá a darált húst, ha megpirult jöhet a paradicsom. Attól függ, hogy milyen formátumú paradicsomot használunk rotyogtassuk a szószt 10-20 percig. Kevés fokhagymát adjunk bele és sok-sok friss bazsalikomot. A felforrt vízbe, tegyük bele a spagettit sózzuk meg a vizet majd, a csomagoláson leírtak szerint főzzük pár percig. A leszűrt tésztát tegyük egy nagy tálba öntsünk rá olívaolajat, majd alaposan forgassuk át. Aztán már nincs más teendőnk, csak rámerni a finom szószból és megszórni a sajtforgácsokkal.


Hozzávalók:

1 csomag spagetti
olívaolaj
1 hagyma
500g darált hús
2 hámozott paradicsom konzerv
1 nagy csokor bazsalikom
1-2 gerezd fokhagyma
sajt




2010. október 14., csütörtök

Fehérboros póréhagymaleves

Ki gondolná, hogy ezt az egyszerű zöldséget, már a rómaiak is fogyasztották. A-, B6-, E-, K- és C-vitamint tartalmaz, jelentős mennyiségben. Emellett, víz- és vizelethajtó, koleszterin- és vérzsír csökkentő hatása is van, valamint gátolja a belekben a baktériumok és gombák szaporodását. Ásványi anyagok közül találunk benne vasat, magnéziumot, és foszfort. Tipikusan őszi és téli zöldségféle, így mielőbb iktassuk be az étrendünkbe, hogy élvezhessük jótékony hatásait, és kellemes  ízét.
Jól párosítható sajtokkal, de remek kísérője a fehér húsoknak, tejszínnel krémesen csábítóvá válik. Ne felejtsük el kipróbálni sült változatban is. 




Hozzávalók:

2 egész póréhagyma
3 szem burgonya
1 zöldség
2 dl fehérbor
1 kis doboz tejföl
húsleves, vagy leveskocka
petrezselyemzöld

A hagymát alaposan mossuk meg, többször is, mert gyakorta homok, vagy föld szorul a levelei közé. (növekedése során a  növényt, kis föld kupaccal kell körbe venni, hogy szép hosszú fehér résszel rendelkezzen mire megnő) Karikázzuk fel, majd tegyük egy lábosba, tisztítsuk meg a burgonyát és a zöldséget is, ezeket is daraboljuk fel, majd tegyük a hagyma mellé. Öntsük rá a bort, majd engedjük fel annyi levessel, hogy ellepje a zöldségeket. Ha mind puhára főtt, akkor egyszerűen pépesítsük, majd keverjük el benne a tejfölt. Tálaláskor szórjuk meg petrezselyemmel, esetleg vékony póréhagyma karikákkal, de bármilyen krémlevesbe illő ropogós betéttel is kínálhatjuk.

2010. október 13., szerda

Cukkinis rózsa és upgrade




Tegnap szülinapot köszöntöttünk, az igazi virág mellé ehető virágokat kreáltam, sós süti alakban. Cukkinis rózsákat és tovább fejlesztett változatait ( az őszi szezonra) a sütőtökös és a lilahagymás verziót. A recept egyszerű, de az elkészítés időigényes és némi kézügyességet is megkíván. Tény az eredmény szemrevaló és felséges. Ha nincs elég bátorságunk, akkor csak a fele tésztából készítsünk rózsákat, a másik felét vastagabbra nyújtsuk és lehet belőle pogácsa vagy sajtosrúd is.

Hozzávalók:

50 dkg liszt
1 kocka margarin
1 tojás sárgája
fél élesztő
kevés tej

kis pohár tejföl
2 kisebb cukkini (vagy egy kisebb sütőtök fele, vagy pár szem lilahagyma)
1 doboz fűszeres sajtkrém



Elkészítés:

Az élesztőt a tejben felfuttatjuk, a hozzávalókból tésztát gyúrunk, 1 órán át hűtőben pihentetjük. Utána kb. fél cm vastagra kinyújtjuk, megkenjük a sajtkrémmel, kb. 2 cm-es csíkokra vágjuk. A csíkokat cukkini szeletekkel kirakjuk, majd a csíkokat feltekerjük. Forró sütőben kisütjük.




2010. október 12., kedd

Ha elszállt a csáberő

A hétvégén a szülőknél jártunk, és már megint az lett az eredmény, hogy sokkal több mindent kaptunk, mint amennyit el tudtunk fogyasztani. A maradék sült hús már senkinek nem volt elég vonzó, így valami új küllemet kellett neki találnom. Az olaszok nem örülnének neki, de sebaj, mert nekünk tetszett az eredmény. A maradék ezúttal pizzafeltétté alakult.
Készítettem egy jó kis pizzatésztát, magát a tésztát is megfűszereztem friss zöldfűszerekkel, így már a kelesztéskor csiklandozta az orrcimpákat, akik az újonnan érkezett információkat, gondosan továbbították a gyomornedvek felé, azok pedig újra és újra arra kényszerítették a tulajdonosukat, hogy megkérdezzék: nincs még kész? Mikor lesz már kész? Éhes vagyok!!!
A hosszas várakozás után végre nagyon szép ruganyos tésztánk lett, amit belelapítottam a pizza tepsikbe megkentem a közben kikevert tejfölös szósszal megszórtam a felcsíkozott hússal, egy kevés paradicsom szelettel, lilahagyma karikával, sajttal és már mehettek is a jó forró sütőbe, gyönyörű aranysárgára pirulni.

Tészta:

50 dkg liszt
2,5 dkg élesztő
egy kevés víz

pici cukor az élesztő felfuttatásához
olívaolaj
zöldfűszerek tetszés szerint apróra vágva, ha nincs akkor olasz fűszer keverék is lehet
Szósz:
egy nagy doboz tejföl 
1-2 gerezd fokhagyma finomra aprítva
bors

Az említett okok miatt, a fényképről majdnem sikerült lemaradnom, azért egy utolsó szeletet még sikerült lekapni! 

2010. október 11., hétfő

Segítebéd

Ez csak egy magán akció nem a nagy sikerű segítsüti egyik ágazata. Csupán csak a barátaink lányait vendégeltük meg, mivel a szülők nyaralnak a lányoknak meg kifogyott a készlet. Ahogyan én észrevettem, nem is a kamrából hiányoztak hozzávalók, inkább csak a gondoskodásból volt nélkülözés. 

Ebédre több minden készült, így volt választási lehetőség és ahogyan a kedvesem mondani szokta, így meg volt az A-B-C menü, és persze így maradt vacsorára is. Sőt még egy kis pakkot is küldtem a hazaérkező szülőknek.

Sorrendben:
Pásztor leves, Paradicsomos sült csirke bulgurral tepsiben sütve, Stefánia vagdalt, töltött borjú, fűszeres tepsis burgonya, zöldbab bacon-be csavarva, erdei gombás rizs, desszertnek pedig nagyanyám kakaós kőttese.
A piacon Misi bától  sikerült vennem nagyon finom mustot, hogy igazán ünnepi legyen az ebéd.
Bár ez utóbbit, egyedül kellett elfogyasztanom, mert elfelejtettem, hogy a hűtőben van.
Remélem nem maradtak éhen a lányok! Legközelebb is szívesen látjuk őket.



Kakaós kőttes
Hozzávalók:
50 dkg liszt
10 dkg vaj
3 tojássárga
5 dkg cukor
3 dkg élesztő

3,5 dl tej
töltelékhez:
kakaópor és cukor

A fenti anyagokból kelt tésztát készítünk, alaposan kidagasztjuk, majd 1 órát meleg helyen piheni hagyjuk. Ha már szépen megkelt, akkor kinyújtjuk téglalap alakúra, meg szórjuk a kakaós cukorral gazdagon, feltekerjük. A felcsavart tésztát tepsire rakjuk, majd újra kelni hagyjuk ezúttal kb. 30 percet.
Tojással megkenjük a tetejét és 180 fokos sütőben 20-25 perc alatt megsütjük. 

2010. október 10., vasárnap

Mindenízű leves

Nem arra a napközis bnv (belemindenvackot) levesre kell gondolni, hanem inkább a Harry Potterből megismert varázslatos mindenízű drazséra. A leves egyébként tényleg egy varázslat, mire a család többi tagja megterít, addigra az előző napi maradékból elkészül ez a nagyon finom, vitamin dús leves, ami még remekül álcázza is a gyerkőcök előtt az összes „fúj-fúj” zöldséget. 


Elkészítés:
Szedjük össze az összes húslevesből megmard zöldséget öntsük fel egy kevés levessel, turmixoljuk le, hígítsuk megfelelőre, majd melegítsük meg. Betétnek, sok minden használhatunk pl.: pirított kenyérkockát, sajtropogóst. Nekem most sikerült a piacon nagyon zsenge zöldborsót vennem, így egyszerűen csak ebből szórtam bele pár marékkal. Ha nagyon kevés az idő, akkor egyszerűen csak reszeljünk rá sajtot.
Van aki nem szereti, de én bizony keverek bele egy kevés tejszínt, ettől lágy lesz és krémesebb. Amellett, hogy gyors, könnyű és egészséges a megmaradt zöldség félét sem kell kidobnunk, így aztán jólesően nyugtázhatjuk, hogy ma is rendkívül gazdaságosan vezettük a konyhát.
Még egy apró trükk, a turmixolás előtt, bele keverhetünk a kedvenc fűszerünkből is, így a végeredmény lehet, olaszos, indiai, mexikói vagy éppen amihez kedvünk van.

2010. október 8., péntek

Vizajárás

Ja ez nem valami új játék a visa kártyával rendelkezőknek, ha nem egy sajnos napjainkban, már nem létező természeti jelenség. De van egy halvány reménysugár arra, hogy unokáink esetleg már egy kaviár nagyhatalomként működő Magyarországon élhetnek majd. Hogy egy kicsit érthetőbb legyek: szeptember közepén a Duna több részén, köztük Budapesten a Viza utcánál, elengedtek 100 db 4 hónapos viza halacskát, akik arra hívatottak, hogy újra otthonra leljenek nálunk, sajnos ehhez még nagyon-nagyon sok évre és a természet kegyességére is szükség lenne. És nem utolsó sorban további telepítésekre, mert ez a 100 db kis hal igazán nem sok. Azért ennek is örüljünk és reménykedjünk, mert tényleg egy dicséretes, követnivaló példa, záródjon akármilyen eredménnyel is ezen kísérlet.
 
Kép a www.rtlklub.hu -ról

Ettől a haltól nyerik a világ legdrágább kaviárját, de nem csak ezért érdemes ráfigyelni, emellett egy köztünk élő igazi őslény, hiszen a dinókkal egy időre vezethetők vissza. Ha szerencséjük van akkor egy egész emberöltőt képesek élni, ilyenkor már hatalmas méretekkel büszkélkedhetnek. Hosszuk a leírások szerint akár 9 méter, súlyuk pedig több száz kiló is lehet.
Én a magam részéről kívánok nekik sok szerencsét a dunai élethez! Hajrá vizák!


 







2010. október 7., csütörtök

Csak semmi extra

Ilyen nap is kell mikor, semmi különleges nem készül a konyhában, és még is finom a vacsora.
Krumplifőzelék sült virslivel és még „csinálsz hozzá olyan piros zsírt amiben pirított hagyma van, mert az anyukám úgy szokta”
Nem is gondoltam, hogy ekkora örömet szerezhet egy kis krumplifőzelék, pedig igen. Nem számoltam hány tányérral fogyott fejenként, de annyi biztos, hogy nem maradt senki repeta nélkül.
A krumplifőzelékbe a végén szoktam keverni egy kevés tejfölt és a főzővízbe egy kis majoránnát teszek.
A virsli helyett, lehet más is feltét, ez attól függ mennyi időnk van, illetve, hogy az éhes család mennyi ideig bír várni a vacsorára.
Ne feledkezzetek, meg a jól, bevált hagyományos ételekről, nem kell mindig a sikkes újdonság.
A főzelék egyébként is hungarikum, szóval érték, még ha nem is mindig a legegészségesebb ételek.



Más. Olvastátok már a Kifőztük 8. számát!? Nekem tetszett, van benne egy-két követni való példa. És van olyan is ami egészen beindította a fantáziámat!

2010. október 4., hétfő

Házi finomság kedvencünknek

Ma van az állatok világnapja! Így ne feledkezzünk meg két dologról: 


  1. Szerintem ma nem ildomos, állatot fogyasztani, legyünk akármilyen nagy húsimádók egy napot mindenki kibír hús nélkül. Annyi finom étel van, ami nem állatkából készül. Vannak nagyon finom főzelékek, valami zöldséges tészta, esetleg rántott zöldségfélék, gombás pizza, sajtos melegszendvics, vagy valami efféle kerüljön ma az asztalra. Nálunk mediterrán zöldséges tészta és krumplifőzelék tükörtojással, lesz a választék. 
  2. Természetesen a kedvencünket is lepjük meg valamivel, amiből ő is észreveszi, hogy ma valami különleges alkalom van. Ehhez nem kell természetesen plusz kiadásba verni magunkat, elég, ha 10 perccel tovább foglalkozunk vele, vagy ezt nem csak a megszokott időben tesszük. Lehet, tovább sétálni, vagy tovább simogatni, esetleg valami új játék, és játék után jöhet némi finom falat. 
Mint az már kiderült, nálunk egy kicsi kutyus a család tagja, így én neki készítek valami finomságot. Az eredeti terv szerint almás-zabpelyhes szívecskékre gondoltam, de sajnos közbejött valami, így ma már biztosan nem lesz időm elkészíteni, de leírom a receptet, hát ha valaki kedvet kap a szívből jövő szívecskék elkészítésének.

Almás-zabpelyhes szívek (ebkeksz)

Hozzávalók:

25-30 db szívecskéhez
250 g teljes kiőrlésű liszt
100 g zabpehely
120 ml víz
20 g reszelt alma
2 ek finom zsír
1 ek méz
1 kk őrölt fahéj és szegfűszeg
A hozzávalókat, egy tálban összegyúrjuk, majd egy lisztezett deszkán kb., 0,5 cm vastagra nyújtjuk, szívecske formával (ha nincs lehet más is) kiszaggatjuk, majd sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük a kekszeket. Előmelegített sütőben kb. 170° -on 30 perc alatt kisütjük, majd hagyjuk a lekapcsolt sütőben száradni a kekszeket néhány órát, vagy egy éjszakát.


Mivel nincs szívem finomság nélkül hagyni a kutyust, én a kedvenc szülinapi tortáját fogom elkészíteni:

Sajttorta 


Hozzávalók:

4 vékony szelet kenyér (toast kenyér)
1 db tömlős sajtkrém
30 g reszelt sajt

A kenyereket egymásra fektettem, majd egy nagyobb formával kiszúrok belőlük egy alakzatot, vagy csak egy sablont körbe vágunk.
A „torta” lapokat megkenjük sajtkrémmel, majd kívülről is bevonjuk a tortát, a reszelt sajttal megszórjuk az oldalát, a tetejét díszítsük, sajt rózsákkal.
Érdemes a tömlős sajtra kicsi lyukat vágni, akkor a végén, szép díszeket tudunk nyomni a tortára.

Kis gazdiknak ajánlom a következő állati vicces feladványokat.

2010. szeptember 30., csütörtök

Paradicsomleves ami a vendéglős fiát is elcsábítja

Van egy kedves unokaöcsi a családban, aki valahogyan mindig kiszagolja, ha nálunk paradicsom leves készül. Persze ha előre tudom, hogy jön akkor is készül.
Igazán nagy rajongója ennek a típusú levesnek, így külön érdem részemre, ha az első tányér után egy újabb hatalmas tányérral is vígan bekanalaz.
Kicsit szokatlan formában készül nálunk, ugyanis egy régi esett miatt- nem volt otthon szinte semmi csak egy kis maradék tarhonya- a betét apró kézi tarhonya.
Annyira megszoktuk, hogy „ettől” finom, hogy egyszer mást tettem bele, és nem győztem fogadni a panaszáradatot.
Egyébként a receptben nincs semmi különös, sőt a legtöbbször arra vetemedek, - ez köszönhető a mai paradicsomok silány minőségének- hogy konzerv paradicsomot (a jó minőségűnek mindig kifogástalan, zamatos íze van), esetleg paradicsom levet használjak (ez utóbbi természetesen házi készítésű).
Talán az egyetlen pici trükk, hogy a hígítást húslevessel végzem. A végén pedig kerül bele egy kis roppanós betét, nagyon apró kockára vágott zellerszár.


Hozzávalók:
3 ek. olaj
2 ek. liszt
1 kisebb egész hagyma
1,5 liter paradicsom vagy két nagy doboz hámozott leturmixolva
1 kis doboz sűrített paradicsom
só, bors ízlés szerint
1 kis darab zeller és a leveléből is egy kevés
ha úgy adódik, akkor egy kis csokor friss kerti zöldfűszer csokor, ha nincs akkor egy kevés lestyán, és borsikafű
2-3 marék apró tarhonya
zellerszár felaprítva (nem kell egy egész)

Az olajon kicsit megbarnítjuk a lisztet, majd hozzá adjuk, a hagymát megpucolva, de egészben, így tálalás előtt könnyen ki tudjuk venni. Felöntjük a paradicsom lével és a húslevessel, beledobjuk a zeller darabot és a levelet, és a zöldfűszereket. Ízesítjük, tetszés szerint, csendesen forraljuk, amíg a zöldségek majdnem megpuhulnak, akkor beletesszük a tarhonyát és az apró kockára vágott zellerszárat, még kb. 10 percet főzzük. Majd elzárjuk a gázt és lefedjük a levest, ha esetleg a tarhonyának további puhulásra lenne szüksége.
Tálalás előtt vegyük ki a zöldség darabokat, a fűszercsokrot. Ha van kedvünk szórjunk a leves tetejére, reszelt parmezánt.

2010. szeptember 28., kedd

Kiskarácsony, meg a kalácsom

Életemben a kalács mizéria akkor csúcsosodott ki, amikor pár éve az esküvőnkön kalács szelettel és borral szerettük volna kínálni a vendégeinket. Fél Magyarországot körbe kérdeztem, de senki nem vállalta, hogy süt egy igazi házi foszlós kalácsot. Végül úgy döntöttem, ha senki, akkor majd én igen. (bár egy kicsit merész ötlet volt így utólag, mert egy menyasszonynak van enélkül is éppen elég dolga) El is rohantam kikérdezni a keresztapámat, hogy vajon merre lehet felírva a nagyi receptje.
Nagyot nevetett és közölte, hogy az bizony csak egy helyen volt meg, a mami fejében. Lebiggyedt szájjal gondoltam végig az előző pár évemet, és csak magamat hibáztathattam, hogy mindig más volt fontosabb és csak egyetlen alkalmat szenteltem, a kalács készítés megfigyelésére, és persze akkor sem jegyzeteltem.
Se recept, se nagyi…. Feladtam akkor a kalács készítést.  


De talán a mamikám figyelt és küldött egy új esélyt. Az idén év elején, karácsony után jött még egy kiskarácsony. Egy kedves barátnőnek köszönhetően, sikerült megtanulni a készítést és a hozzátartozó néhány trükköt. Igazság szerint, recept is volt, de azzal nem voltam elégedett, más volt az a gyerekkori emlék, amit ha lecsuktam a szemem, magam előtt láttam és néha bizony még az illatát és ízét is érezni véltem.
Az új tudással felvértezve, persze már nem állíthatott meg semmi, hogy addig tömjem az én drágámat kalács kísérletekkel, míg meg nem találom az igazit. (utólag is köszi a kitartásod és bocsi a néhány plusz dekáért:-D )
Szóval kb. két hét múlva meg lett a recept. Egy kicsit még nem olyan mint emlékeimben, de már a miénk, és szeretjük. Talán, ha igazából léteznének a szellemekkel suttogók, akkor megtudhatnám a hiányzó titkot, de addig is ez a majdnem tökéletes kalács.
Előtte néhány hónappal, láttam Jamie Oliver egyik sorozatában, hogy elszántan próbálta az embereket megtanítani főzni, és csak annyit kért, hogy a tudást adják tovább néhány barátjuknak, az elmélete szerint így rövid idő alatt, tömegek főzhetnek saját, finom és legfőképpen egészséges vacsorát.
Gondoltam, ha már ennyit kutattam ezt én is kipróbálom, így ha valaki érdeklődött nálam kalács ügyben akkor rábeszéltem, hogy csináljuk meg gyorsan együtt... (persze nem mertem elmondani, hogy több órán át készül...)
Tovább adtam pár embernek a lehetőséget, remélem ők is megosztják, majd egy szép napon valakivel és akkor az unokáink, nem lesznek bajban, ha éppen a lagzijukba kell majd sütni egy kalácsot.

Hozzávalók:


500 g liszt  (ebből, ha van 100 g rétes liszt)
250ml tej
25 g élesztő
10 g só
60-80 g cukor ( ha édességnek szánjuk, akkor lehet bele vaníliacukor is)
70 g vaj
1 tojássárga+ 1 a kenéshez

Az élesztőt futtassuk fel kevés cukros tejben majd keverjük hozzá a liszthez, majd a többi hozzávalót is adjuk a tésztához. Kezdjük el nagyon lelkiismeretesen dagasztani, a szerencsésebbek csinálhatják géppel.
Majd egy órát hagyjuk kelni a tésztát,ha már duplájára nőtt, akkor  tegyük a nyújtólapra, majd osszuk el 2-3-4-6 esetleg 8 felé. a tészta darabokból a levegőben óvatosan húzzunk szálakat, közben sodorjuk is meg őket. A megfelelő hosszúra nyújtott szálakat végeit tegyük egymásra majd kezdjük el a fonást. A fonás során még tovább forgathatjuk a szálakat, ugyanis ettől is függ mennyire lesz foszlós a kalácsunk.
Ha kész akkor helyezzük egy sütőlapra, vagy tepsibe és tegyük meleg helyre egy másodszori keléshez. Ha már szép nagy a kalácsunk akkor kenjük meg felvert tojás sárgával és tegyük az előmelegített sütőbe, kb. 175°-on 25 percig süssük. Ha kisült akkor várjunk még a szeleteléssel, mert forrón nem lehet.

További trükkök:

  • használjunk nagyon jó minőségű lisztet
  • az alapanyagok legyenek szobahőmérsékletűek
  • a kelesztés során kerüljük a huzatot
  • az egyenletes hőmérsékletet könnyen elérhetjük, ha a sütőt használjuk kelesztésre (kb.40°)
  • a fonat készítésekor vigyázzunk a tésztában lévő hólyagokat ne sértsük meg
  • ha kisült, akkor tegyük át egy rácsra
  • kenéshez használt tojássárgához keverjünk 1 ek. tejet vagy tejszínt


2010. szeptember 27., hétfő

Cserépben sült káposztás füstölt kacsacomb

Ekkora szerencsém már régen volt, ténferegtem az egyik piacon, éppen valakire vártam és akkor a pult mögül nem csak a hentes bácsi mosolygott rám, hanem a spárgára szépen felfűzött füstölt kacsacombok is.
Kacsa, káposzta, sőt pezsgős káposzta és kész a pazar lakoma. Beszereztem a káposztát is, pezsgő meg volt itthon.
Boldogan haza hoztam majd be is áztattam a combokat egy kevés vízbe, a kacsák úgy is szeretnek pancsolni.
Másnap kivettem a vízből megszárítottam őket, majd a csontról lefaragtam a húst.
Elővettem egy a cserép tálat és egy kicsit kikentem a hűtőben lapító sült kacsazsírral. A káposztát a biztonság kedvéért  kicsit átmostam és kicsavartam.
Krumplit és édes lapos lila hagymát pucoltam, majd mindet felnegyedeltem, sóval borssal és egy kevés köménymaggal ízesítettem. Az egészet- kacsástól, káposztástól- alaposan összekevertem majd szétterítettem a tálban és nyakon öntöttem egy jó pohár pezsgővel. Nem túl forró sütőben bő 1,5 órán át sült. (amíg a hús meg nem puhult)

Hozzávalók 3 főre:

3 db füstölt kacsacomb 

(ha nem találunk, akkor lehet nyers is, de akkor tegyünk mellé valami füstös húst, szalonnát vagy kolbászt)
1 kg savanyú káposzta 

70 dkg burgonya
6-8 szem kis lila hagyma

bors
köménymag
kevés cukor
2 dl pezsgő
kevés nem paprikás kolbász, ha van kéznél, de ez kihagyható

A jó kacsának rendkívül zamatos, a húsa lehet, de szerintem nem érdemes túl fűszerezni. Aki még is szeretne egy kis csavarintást a dologba, az a káposzta közé, tehet birsalma vagy csak alma szeleteket, pezsgő helyett használhatunk fehérbort vagy húslevest is, a kacsa húst pácolhatjuk narancslében, a fűszerezést pedig leginkább rozmaringgal, fokhagymával, gyömbérrel, érdemes kiegészíteni.
Ha nem használunk, savanyú káposztát, akkor erdei gyümölcsök vagy őszibarack is társítható a hús mellé. És persze a klasszikus dinsztelt lila, vagy fehér káposzta.
Ha elég vállalkozóak vagyunk akkor a szokványos hagymás körítés cseréljük le sült céklára! Remek recept található Chili&Vanilia oldalán .

2010. szeptember 23., csütörtök

Fejezetek egy kacsa utóéletéből avagy: Mit rejt egy egész kacsa???


negyedik fejezet

Hideg ebéd vagy vacsora: erdei pástétom pisztáciával

A pástétomhoz felhasználjuk a kacsánk máját és a pluszként mellé tett májakat is, ha nem ettük meg a főtt húst és rizses hús sem készült, akkor azt is felhasználhatjuk.
Serpenyőbe pirítsunk hagymát majd adjuk hozzá a máj darabokat,(húsdarabokat is) egy kicsit barnítsuk meg, majd fűszerezzük meg ízlés szerint. Daráljuk le egy kanálnyit hagyhatjuk egészbe, ha szeretjük a nagyobb darabokat a pástétomba. Én adtam hozzá vargányát is, mivel nagyon szép, fiatal példányokat találtam Miklós bácsinál a piacon. Egy külön serpenyőbe pirítottam meg és a már ledarált májhoz adtam. Került mellé egy kisebb marék áfonya és egy pár szem pisztácia is. Az egészet alaposan összekevertem, majd egy vagy több kisebb formába jól belenyomkodtam. A formákat egy tepsibe sorakoztattam, majd kevés vizet tettem a formák alá.
Előmelegített 140 fokos sütőben bő 1 órát sültek.
A pástétomot előre kell elkészíteni, mert melegen nem jó fogyasztani.
Így evés előtt, csak salátát keverjünk hozzá, vagy egyszerűen csak puha kenyérrel fogyasszuk. 







2010. szeptember 22., szerda

Fejezetek egy kacsa utóéletéből avagy: Mit rejt egy egész kacsa???

harmadik fejezet

Ebéd: rizseshús sok zöldséggel.
Ez alkalommal a levesből megmardt főtt húst hasznosítjuk. (készülhet a levessel egy napon is, ha úgy jön ki a lépés, mert viszonylag hamar romlik)
Készítsünk párolt rizst, a víz helyett adjunk hozzá a húslevesből, óvatossan fűszerezünk, mert a levesnek már van íze.
Egy serpenyőbe tegyünk egy kevés kacsazsírt és dobjunk rá egy felszeletelt hagymát, ha megfonnyadt, akkor jöhetnek a zöldségek, én most zöldborsót, kukoricát és piros húsú paprikát választottam, de a lehetőségek változata végtelen. Ha a zöldségek átmelegettek és kicsit már puhultak, (ne főzzük teljesen puhára, sokkal finobbak, ha roppanósak maradnak) akkor jöhet hozzá a falatokra darabolt hús. Majd az időközben elkészült rizs. Az egészet alaposan megkeverjük, majd 1-2 percig még együtt sütjük, ha száraznak találnánk, akkor még egy kevés levest nyugodtan önthetünk hozzá. Tálalás előtt szórjuk meg vágott petrezselyemmel, haladóknak ajánlom a reszelt sajtot is!

A rizses hús nem egyedi találmány, sok nemzetnek meg van a sajátja, és mindegyiket érdemes megkóstolni. Általában könnyen gyorsan el is készíthetjük őket, és minden alkalommal, egy laktató, de még is könnyű ételt kapunk.
Jó kísérletezgetést.


2010. szeptember 21., kedd

Fejezetek egy kacsa utóéletéből avagy: Mit rejt egy egész kacsa???

második fejezet 

Most egy tartalékos javaslat és egy reggelinek való, kerül a terítékre.
Elkészítés pár perc. Eredmény : kb. fél liter aranysárga kacsazsír és egy kisebb adag tepertő.
A feldaraboláskor félre tett zsíros, bőrös darabokat felcsíkozzuk (nem kell nagyon apróra, mert a sütés során rendkívüli mértékben összezsugorodnak) majd egy felmelegített teflonba tesszük, a darabokat és lassan tovább melengetjük. Hamarosan kiolvad a zsír és abban sülnek tovább az összepöndörödött tepertő darabok.
Ahhoz, hogy finom ropogós legyen a végeredmény,már csak egy teendőnk marad: meg kell spriccelnünk a darabkákat egy kevés hideg vízzel. Ezt óvatosan végezzük, nehogy újra keljen festeni a konyhát, és az égési sérülések se kellemesek.
Ha már nem pattog serceg a zsír, akkor szűrőkanállal szedjük ki a tepertőt, ittasuk le róla a zsírt.
Mielőtt neki esnénk, nem árt kicsit hűlni hagyni, és megsózni, így mérsékelhetjük a gyomorfájás veszélyét!

A kutyánkról sem feledkezzünk meg, neki a finom illatos zsírból adjunk a száraztápra, és elégedetten figyelhetjük majd, amit a tálja csillogóra lesz nyalva néhány másodperc alatt.
Ha szükséges ilyenkor jöhet egy alapos szakáll törlés, mert a hálás jószág később rendkívül csúnya zsírfoltokat hagyhat a nadrágunk szárán. 


A zsírt tegyük egy csavaros üvegbe, vagy egy dobozkába a hűtőbe.  

Mire használjuk később?

Készíthetünk a buliba zsíros kenyeret, hússütéshez, pogácsa készítéskor margarin helyett.
Egy francia kutató csoport (hát ki más lenne...) a következőket is kimutatta:
 „A liba és kacsazsír kémiai összetétele közelebb van az olivaolajéhoz, mint a vaj vagy disznózsíré.”
Erről még bővebb fejtegetést találhatunk a Dining Guide odalán.


2010. szeptember 20., hétfő

Segítség kezdő háziasszonynak

Mi készüljön a cukkiniből? 
                                                                        Szeretettel Edinek és Évinek.

 A cukkini egy varázslatos sok oldalú, gyönyörű színű zöldség, így amikor a barátnőm kétségbeesetten csacsogta a telefonba, hogy a lányának s.o.s. kellene a cukkinis rózsa recept, mert nem nagyon tud mit kezdeni az otthon lévő példányokkal, nem is nagyon értettem. Megbeszéltük, hogy küldöm a receptet amint lehet, de mire haza értem megfogalmazódott bennem, hogy nem recept kell ide, csak egy kis löket, hogy beinduljon a fantázia. (Azért természetesen a receptet is megadom.) 

Akkor a kimeríthetetlen lehetőségek közül néhány, csak aztán majd győzzetek választani: 

Legelső legyen egy tejszínes krémleves nagyon gyorsan elkészül, pirított kenyérkockával, vagy reszelt sajttal nagyon finom.
Lehet belőle főzeléket készíteni a tökhöz hasonló módon, vagy pürésítve étkezési keményítővel sűrítve.
Előételt is készíthetünk belőle hidegen krémet (padlizsán helyettesítve, vagy az avokádó recept alapján) meleg előétel lehet egy remek tojás rántottás, egy sós muffinos, vagy egy „áltócsnis” megoldás.
(Ez esetben a krumpli helyett, vagy mellé reszeljük). 
Készíthetünk belőle répatortát, persze ez alkalommal cukkinitorta lesz. 
A lecsót is feldobhatjuk vele, vagy készíthetjük a mediterrán változatot, (ratatouille) így a fűszerezés miatt nem egy megszokott lecsó íze lesz.
Aztán lehet egy izgalmas köret is, mert remekül grillezhető, de ha gyorsan kell, akkor süthetjük, serpenyőben is. Már csak egy szép szelet hús kell mellé és kész a remek vacsora. Ha nincs hús, akkor a lesütött szeleteket keverhetjük, tésztához is az eredmény akkor is hibátlan.
Ha nassolni támadna kedvetek, akkor vékony szeletekre vágva (legjobb uborka gyalun) egy sütőpapíros tepsibe sorakoztassátok a cukkini hadsereget, majd egy ecsettel fűszeres olajat kell rákenegetni és gyenge hőmérsékleten kb. negyed óra alatt kész, a vendégvárónak is kiváló ropogtatni való.
Persze lehet rántani is, ez egy kicsit snassz, de attól még finom, esetleg a bunda feljavítható, parmezánnal, szezámmaggal, vagy magkeverékkel.
Zöldséges lasagneba is kerülhet, de lehet belőle pazar rizottó. Ez a zöldség tényleg hihetetlen, ahogy írom a lehetőségeket, szinte azt is látom magam előtt, ahogyan a gondolataim cikáznak az agytekervények között, és másodpercenkét egy kis fiók bukkan elő, amit kinyitva egy újabb remek cukkini recept tárul elénk.
Nem is meséltem még, hogy mennyire jó töltve, a töltelék készülhet hússal, vagy hús nélkül, gombával, tojással, esetleg sonkával. És legalább ennyire lenyűgöző rakottasnak is. Ebben az esetben is használhattok húst, sonkát, vagy csak más zöldségeket, de lehet csak sajttal keverni.
Ha már rakott, akkor megemlíteném a tésztás változatot is ez esetben apró kockára vágva kell kicsit átforgatni olajon, majd hozzá keverni, hús falatokat, vagy sonkakockákat, de lehet bacon is, vagy füstölt szalonna is. Majd a kifőtt tésztát is belekeverjük, egy nagy tálba öntjük az egészet, aztán egy fűszerezett tejszínes, tejfölös szósszal leöntve betoljuk a forró sütőbe, Mire kész a terítés és mindenkit sikerül az asztalhoz csalogatni, biztosan ki is sül a finom tésztás holmi.
Nagyon fiatal példányoknál készülhet saláta is vegyesen vagy csak magában, az elkészítéskor adoptáljátok az uborka helyére. Magyaros pörköltet is készítenek cukkiniből galuskával, ezt még nem próbáltam, de itt sem lehet nagyot hibázni.
Azt hiszem még tényleg nagyon sokáig folytathatnám a változatokat, de lassan túl hosszú lesz ez bejegyzés és még nem lesz kedvetek elolvasni, úgy hogy már csak egy receptet írok, le azt is csak azért, hogy megmutassam, ez a zöldség még édességként is megállja a helyét.

Diós cukkini kocka 

Hozzávalók:

30 dkg cukkini lereszelve
20 dkg cukor
8 dkg búzadara,
17 dkg liszt
2 ek olaj
10 dkg darált dió
8 dkg durvára vágott dió
1 csomag sütőpor
1 citrom reszelt héja
2 egész tojás és egy sárga

Két tálat vegyünk elő az egyikbe keverjük el a lisztet, búzadarát, sütőport a kétféle diót. A másikba a tojásokat és a cukrot, meg a citrom héját és az olajat keverjük habosra, majd a kicsavart cukkinis keverjük óvatosan a masszához. A másik tálból a keveréket lassan adjuk a tojásos keverékhez, ha szépen elvegyültek akkor egy sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük a krémet elsimítjuk, majd előmelegített sütőben, 160° 25-30 perc alatt kisütjük. Ha kihűlt ketté vágva megkenhetjük savanykás lekvárral, vagy egyszerűen csak kockákra vágva kínáljuk.

Drágáim, remélem tudtam segíteni és találtok valami fogatok alá valót!

2010. szeptember 19., vasárnap

Hedonista kemence avatás




Bár sokak előtt nem titok, be kell vallanom nagyon irigylem az egyik barátunk sk. épített kemencéjét. 
Nagyon megnyerő külsőjét a régi téglák által adott hagyományos hangulat lengik körbe, de ez csak emeli az egyébként is impozáns darab fényét. A hatalmas szinte üres telek egyik végén kis ház, vele szemben szinte magányosan álldogálva mindenképpen megragadja az arra járók tekintetét.
Nekem egy kastélyban levő hosszú asztal jutott eszembe, aminek két távoli végén ül a várúr és szívehölgye. (ház és kemence)
És ami készült benne, az tényleg utánozhatatlan. Igazi hamuban sült pogácsa, kenyér és egy hatalmas malac comb sült ,mellette vaslábasban rakott káposzta hússal, kolbásszal.
A kezdeti rossz idő sem törte le a hangulatot, mindenkit elvarázsolt ez a hatalmas kemence és ki így, ki úgy próbált minél több információhoz jutni.
Amíg türelmetlenül, vártuk az elkészülő ételeket jókat beszélgettünk és természetesen aki tehette, az koccintott is a kemence hosszú életére.
Az időjárás egy kis rali pályával készült a hangulat fokozására, így már érkezés előtt jutott egy-két izgalmas pillanat.

Köszönet az építőknek, kivitelezőknek, a szervezőknek és a szakácsoknak is!

2010. szeptember 18., szombat

Fejezetek egy kacsa utóéletéből avagy: Mit rejt egy egész kacsa???

első fejezet 

Egy meseszép falusi kacsa került a kezeim közé, de szerintem nem bánja, mert itt egyetlen porcikája sem ment veszendőbe. Persze ebben nagy segítségünkre volt hűséges ebtársunk is!
Miután sikeresen feldaraboltam a szárnyast, csináltam egy gyors tervezetet, hogy miből mi is fog készülni.
Az előzetes beosztás után úgy gondoltam, hogy  kiegészítettem a hústömeget még 2 db nyakkal és 20 dkg pecsenye kacsamájjal.
Első körben a leves került fel a tűzhelyre, hiszen azt nagyon lassan kb.4-5 óra hosszát kell főzni.
Sok vizet nem, viszont sok zöldséget tettem a kacsaaprólék mellé. Amikor nagyon puhára főtt már minden, többször átszűrjük a levest. (itt lehetne újabb hosszú órák rááldozásával egy kristály tiszta consommét készítenünk, de én most ezt kihagytam)
Az átszűrt levesből kiveszünk kb. 1,5 liternyit,(ez bő 3 adag) ez lesz az első vacsorának való csigatésztával, főtt hússal, zöldségekkel.
A maradék levest ha kihűlt gondosan hűtőbe tesszük, a további felhasználásig. Ha jól főztük, meg a levesünket, akkor másnap ne lepődjünk meg, de egy kocsonyát fogunk találni az edényben. Ekkor könnyedén eltávolítható lesz az esetleg felesleges zsiradék.
Mivel most nem folyékony az állag, így egy részét elmenthetjük más alkalomra is, megfogunk egy zacskót vagy többet, ha kisebb adagokat akarunk készíteni, és egyszerűen belekanalazzuk a levest majd lehegesztjük a zacskót és mehet a fagyasztóba. Nagyon praktikus, és kevés helyet foglal.



Mi történhet az így elraktározott levessel?

Szinte minden. Felhasználhatjuk, leves, pörkölt, ragú alapnak, rizs, vagy tészta főzéshez, mindkettőnek remek ízt kölcsönöz majd. Vagy egyszerűen életmentő lehet, felmelegítve egy hideg téli nap után, mindenkinek ajánlom, hogy inkább ezt igya mint a Coldrexet : o)


Elkészült az első vacsora a kacsából, a maradék főtt húst szedegessük, le és tegyük félre. Ha ez is meg van akkor végre jöhet a kutya vacsorája. A miénk kifejezetten egészségesen étkezik, így a csontok, bőr darabok mellé szívesen elfogyasztja a megmaradt zöldségfélket is.
Eddig tehát alig valamicske az amit nem tudtunk felhasználni a kacsából.
(Próbáltam képet készíteni bizonyságul, de nem volt megnyerő, és mivel féltem, hogy a végén még elveszi a kedvünket a kacsa további lelkes fogyasztásától, így döntöttem, és nyomtam egy gyors delete gombot.)

2010. szeptember 17., péntek

Átalakulás



Ma a maradék Boeuf Bourguignont öltöztettem új ruhába. Mivel ez a fél adag sehogyan sem akart már elfogyni, ki kellett találni, valamit ami újra kívánatossá teszi.
Finom kelt tésztát dagasztottam, majd 10 kisebb bagettet formáztam, amiket a felaprított húsival töltöttem meg.
Köretnek egy könnyű házi majonézes fejes salátából és paradicsomból kevert saláta volt.
A kis fénylő, duci bagettek hamar kisültek és ellenállhatatlan illattal töltötték be a lakást.



Hozzávalók:








Tésztához: 

50 dkg liszt (ebből lehet 10 dkg kenyér liszt, ha van kéznél)  
1,0 dl tej
2,0 dl víz
egy fél élesztő
1 kanál cukor
1,5 dkg só
3 evőkanál olaj
Az élesztőt felfuttatjuk a meglangyosított, cukros tejben, majd a liszthez keverjük. Hozzáadjuk a többi hozzávalót is és a tésztát jól kidagasztjuk. 40-50 percet kelesztjük, majd kb. 10 részre osztjuk.
A darabkákat laposra nyújtjuk a közepére halmozzuk a tölteléket, majd csinos bagett alakúra formázzuk.
A megformált darabokat sütőpapírral kibélelt tepsire tesszük és újra kelni hagyjuk egy fél órát. Ha már duplájára keltek, akkor lekenjük őket felvert tojássárgájával és ízlás szerint megszórjuk a tetejét reszelt sajttal, vagy valamilyen maggal.
Előmelegített sütőben 180 fokon kb.15-20 perc alatt szép pirosra sülnek.

A töltelék lehet bármi, ha nincs maradékunk, használhatunk, sonkát, virslit, sajtot, kolbászt...stb.








Salátához:

1 fej saláta
3 szem paradicsom
1 pici fej hagyma fele
a kedvenc saláta öntetünk

A salátát alaposan megmossuk, majd legalább ennyire alaposan megszárítjuk a leveleket, és csíkokra metéljük.
A hagymát és a paradicsomot apróra vágjuk bele szórjuk egy nagy tálba, elkeverjük az öntettel, majd tálalás előtt a saláta csíkokkal is.


2010. szeptember 16., csütörtök

Chili bébi zöldségekkel

Elég rohanós napra sikeredett a mai, így valami nagyon gyorsat kellett összedobni, mert az éhes férjemnek estére, meccsjegye volt és elég izgatott volt a vacsora miatt. A hűvös idő miatt nem volt nagy kedve a szurkoláshoz, gondoltam hát majd én  felmelegítem egy kis csípős paprikával.


Hozzávalók:




  • 1 kis fej édes lila hagyma 
  • 30 dkg darált marha hús 
  • 1 db vörös bab konzerv 
  • 1 nagyobb sűrített paradicsom 
  • 25 dkg bébi kukorica 
  • 20 dkg bébi paradicsom 
  • 1 kisebb zöld színű paprika (lehet csípős is, de akkor kevesebb chili kell) 
  • 1 mokkás kanálnyi fahéj 
  • 1 kávés kanálnyi cukor 
  • kevés olaj 
  • egy fél mokkás kanálnyi őrölt kömény 
  • őrölt chili és só ízlés szerint 

Az olajon, megfonnyasztjuk a hagymát, majd hozzá adjuk a darált húst, amit alaposan megpirítunk. Ha ár kellően barna, akkor jöhet a sűrített paradicsom, és a fűszerek. Pár percig hagyjuk rotyogni, majd adjuk hozzá a babot is. A gyors változat miatt használtam konzerv babot, aki ráér készítheti frissen főzött babból is. Ez esetben a babot sós vízben egy külön edényben majd nem készre kell főzni, leszűrni és úgy keverni a húshoz. És persze előző este nem árt egy kis vízben áztatás a könnyebb főzés érdekében.
Amikor a bab és a hús főttek együtt pár percig jöhet a kukorica, a felaprított zöld paprika, még egy kóstolás, ha kell akkor még lehet izésíteni. Ha még nem éhes nagyon a család, akkor közben készítsünk mellé párolt rizst, vagy héjában sült krumplit, egyébként puha kenyérrel is remek kis vacsora. 

2010. szeptember 15., szerda

3000 éves csoda: a körte

Ma amikor a piacon jártam, örömmel láttam, hogy ismét csábítóan kínálja magát. A piacokon, üzletekben számtalan színben, ízben kapható, így mindenki könnyedén megtalálhatja a neki tetszőt. De nem csak a külcsínre kell figyelnünk, a belső értéke is jelentős. Nagyon fontos ásványianyag- és vitaminforrás, magas kálium tartalommal. Segítségünkre lehet a méregtelenítésben, sóoldásban, vagy a lúgosítás során. Fogyasztásával megelőzhetjük a reumát, köszvényt, ízületi gyulladást, vese-és epebetegséget, vérszegénységet, de vérnyomás- és koleszterinszint csökkentőként is kiváló. Ajánlott még gyomorkímélő diétához, fogyókúrázóknak vagy cukorbetegeknek is, mivel energia- és fehérjeszegény.

Ha fáradtak lennénk vagy depressziósok, akkor a körte levét főzzük fél órán át majd kortyoljuk el.

És ha már meguntuk nyersen, akkor jöhet sülve, főve, töltve, édesen, sósan, salátának, aszalva, befőttnek, gyümölcssajtnak.





Körte krémleves (édesen)    
  • 6 db körte
  • 2 db fahéjrúd
  • pár szem szegfűszeg
  • ½ citrom leve
  • 15 dkg cukor (méz)
  • 1 darabka vaníliarúd
  • csipet só
  • 3 ek. Keményítő
  • 2 dl tejszín


A körtéket meghámozzuk, feldaraboljuk, majd gyorsan ráöntjük a citromlevét, hogy ne barnuljon meg. A vizet cukorral és a fűszerekkel 10-15 percig főzzük, majd beletesszük a körtéket és még annyi vizet, hogy ellepje a körtét.
Ha puhára főtt, akkor a tejszínnel elkevert keményítővel besűrítjük.
Hidegen vagy melegen tálaljuk. Tejszínhabbal és citromfűvel díszíthetjük. (tálalás előtt vegyük ki a fűszereket, vagy a fűszerzsákot)



Körte krémleves (sósan)
  • 6 db körte
  • 2 db fahéjrúd
  • pár szem szegfűszeg
  • kis darab gyömbér
  • 1-2 kanál cukor
  • ½ citrom leve
  • csipet só
  • bors, fagarasó
  • 1,5 dl fehérbor
  • 5 dkg Gorgonzola sajt

A körtéket meghámozzuk, feldaraboljuk, majd gyorsan ráöntjük a citromlevét, hogy ne barnuljon meg. A fűszereket zsákocskába tesszük és a körtéhez adjuk, majd ráöntjük a bort és még annyi vizet, hogy ellepje a körtét. Addig főzzük, amíg teljesen puhára nem főtt, akkor hozzá adjuk a Gorgonzolát és leturmixoljuk. Frissen őrölt borssal és fagarasóval ízesítjük, ha szükséges, tejszínnel vagy tejföllel hígítjuk.


Ismertebb fajták:
Abate, Alexander, Ilonka, Árpával érő, vackor, Nasi, Bosc kobak, Seres Olivér, Pap körte, Clapps, Guyot (dr. Guyot Gyula) jó Luise, Vilmos, Canal red, Concorde...stb.


2010. szeptember 14., kedd

Teszt adás

A minap sikerült első helyezést szereznem egy süteménysütő versenyen. Így már nem maradt több kifogás, hallgatnom kellett az unszolásoknak és neki fogni egy blognak.
Hát íme, ez lenne a blog kezdet.
Mindenkinek kívánok kellemes időtöltést!